Google SEO Nedir Ve Nasıl Yapılır?

SEO (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonu, arama motorları için yapılan iyileştirme çalışmalarıdır. SEO çalışmaları siteleri arama motorlarında yükseltmek amacıyla yapılmaktadır. Amaç siteyi daha popüler hale getirmek, Google arama motoruna yazılan ilgili anahtar sözcüklerle ilk sayfada ve ilk sıralarda çıkmasını sağlamaktır. SEO ikiye ayrılır:

  • Site içi SEO
  • Site dışı SEO

Yani seo ne demek sorusunun cevabının özeti; sitelerde verilen hizmetleri ve satışları arama motorlarının organik arama sonuçlarında daha iyi tanıtabilmek ve hizmetleri daha geniş kitlelere ulaşmanın yoludur. Arama motorlarında web sitesinin görünürlüğünü arttırmak isteyenler de bunun için seo hizmeti alırlar. Peki bir seo hizmeti almadan önce google seo nedir, bunu detaylı bir şekilde öğrenelim mi? Gelin hep birlikte inceleyelim şimdi!

SEO İncelikleri Nelerdir?

SEO, normal şartlarda sitelerin doğal şekilde ulaşamayacakları popülariteye doğal görünen yöntemler sayesinde ulaşmalarını sağlayan çalışmaların bütünüdür. Bir web sitesinin popülerliği Google arama motorunda ilk sıralarda yer almasıyla sağlanabilir.

SEO bir stratejik çalışmadır, internet reklamcılığının en prestijli stratejilerini içerir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO sitenin popülerliğini sağlamaya çalışır. Bu işi yapmak için uzman olmak gerekir; SEO uzmanları web sitelerini popüler hale getirmek için stratejiler geliştirir ve uygularlar.

SEO çalışmaları hassasiyet, profesyonellik ve zaman ister. Kısa sürede ve aceleyle yapılmış bir SEO çalışması neticesinde siteniz ilk sıralarda görülür ancak bu kısa süreli bir başarıdır. Sitenin açıldığı andan itibaren yapılan bütün paylaşımlar ve paylaşılan içerikler oldukça önemlidir. Çalışmalarımız siteleri olabildiğince doğal yollarla popüler hale getirmektir.

Arama motoru algoritmaları son derece gelişmiş bir yapıdadır. Bu algoritmalar çok kısa süre içinde öne çıkan bir web sitesini gözetim altına alır ve onu spam olarak değerlendirir.  Bunun nedeni ise uzman olamayan kişilerce yapılan backlink çalışmalarıdır.

Backlink Nedir?

Backlink başka sitelerin sizin sitenize link (bağlantı) vermesidir. Backlink belirli bir düzen ve titizlikle yapılmalıdır; çünkü yine acemice yapılmış SEO çalışmaları kopya içerikler, aşırı anahtar kullanımı gibi olumsuzlukları da barındırır. Sitenizde kopya içerik var ise smallseo tools plagiarism ya da copyscape araçları ile kontrol edebilirsiniz ve ceza almaktan kurtulabilirsiniz. Bu nedenle de ilk başlarda yüksek hit alan web sitesi Google tarafından cezalandırılabilir ve son sayfalara atılabilir.  Bu ve benzeri sorunlarla karşılaşmamak için SEO çalışmalarınızı uzman bir firmaya yaptırmanız gerekir. SEO firmaları içinde öne çıkan firmamız sitenizi bir gün değil; her zaman popüler ve üst sırada tutar.

Uzman SEO Firmaları

Uzman SEO firmaları web sitenizi adım adım değerlendirir ve SEO uyumluluk raporu hazırlar. Bu raporun neticesinde ilk sayfada ve en üst sırada yer almanız için sitenizde yapılması gereken düzenlemeleri değerlendir. Sitenizin ana sayfası ve diğer sayfalarını, başlıklarınızı, anahtarlarınızı SEO çalışmalarımız neticesinde hazırlar. Backlink dediğimiz en önemli kısımda arama motorları tarafından kolayca bulunmanızı ve sitenizi listenin üst sırasına taşınmasını sağlar. Yukarda bahsettiğimiz gibi bu işlemi oldukça hassas bir şekilde yürütür, sizin için başka web siteleri kurarak sayfalarınıza link verir. Böylece web siteniz arama motorları tarafından sevilen bir siteye dönüşerek ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi artırmış olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *