SEO Uzmanı Kimdir? SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

SEO uzmanı, web siteniz, youtube kanalınız veya mobil uygulamalarınız için arama motoru optimizasyonu sağlayarak daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlar. İnternet üzerinden fazla satış gerçekleştirmek, sunduğunuz bilgileri daha fazla kişiye ulaştırmak veya çektiğiniz bir kısa filmin daha fazla kişi tarafından izlenmesini istiyorsanız işte bu noktadan sonrası için profesyonel bir seo uzmanı ile çalışmalısınız.

SEO uzmanlığı kavramı, gelişen teknoloji ve hayatın her alanına yayılan internet uygulamaları nedeniyle arama motorları tarafından ortaya konulan bir takım kriterler sonucu ortaya çıktı. Birkaç yıl içerisinde özellikle e-ticaret ile uğraşan kişi ve kurumsal firmaların yüksek reklam maliyetlerinden kurtulmak için doğrudan kullanıcılara ulaşabilmelerini sağlayabilecek seo yatırımları giderek büyüyen bir sektör haline geldi ve şimdiden profesyonel SEO hizmeti veren birçok İstanbul SEO firması ortaya çıktı.

SEO Uzmanı Ne Yapar?

SEO uzmanı, müşterilerinin sektörleri içerisindeki hedeflerini ve beklentilerini rakip analizi yaparak, kendisine verilen bütçeyi en doğru şekilde kullanır ve arama motoru sıralamalarında en doğru ve güvenilir sonucu sağlar.

SEO uzmanının gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde daha önce müşterileri ile belirlenen anahtar kelimelerde Yahoo, Yandex ve Google’da ilk sayfalara ulaşan web siteleri, doğrudan reklama gerek kalmaksızın son kullanıcıya ulaşılmasını sağlar. Bu sayede el ve gazete ilanı, televizyon ve radyo reklamları gibi konvansiyonel reklam harcamalarının düşmesi sağlandığı gibi bilgi edinmek isteyen son kullanıcının web sitenizi bulması sağlanır.

Arama motoru optimizasyonundan sorumlu olan SEO uzmanı, web sitesi içerisindeki yazılı ve görsel içerikleri değerlendirerek site içi seo, web sitesine dışarıdan gelen backlinkleri ve sosyal medya çalışmalarına yön vererek dış seo çalışmalarını yürütür. Tasarım, site hızı, sitenizin barındırıldığı sunucu lokasyonu, kullanılan yazılım dili, https protokolü ve doğru yönlendirmeler gibi pek çok arama motoru kriterini göz önünde bulunduran SEO uzmanları için başarının tam olarak sağlanabilmesi için tüm bu kriterlerin optimum düzeyde sağlanması gereklidir.

SEO Uzmanı Nasıl Çalışır?

Müşterinin beklentileri ve sektör hedefllerini alan SEO uzmanları, öncelikli olarak web sitesi, sektör ve rakip analizi gerçekleştirir. Hazırladığı bu analiz sonucunu müşterisine sunarak çözüm yolları için olması ve olmaması gerekenleri aktaran SEO uzmanı, bir web sitesini sektörel olarak en ince ayrıntısına kadar irdeler. Planlanan bütçe doğrultusunda çalışma planı ve stratejisi oluşturulur, bu çalışma planı belirli dönemlerde yapılacak toplantılarla tekrar değerlendirilecek bir rehber çalışmadır.

Arama motoru optimizasyonu sanılanın aksine belirli bir dönem için gerçekleştirilmesi gereken bir çalışma değildir. Çünkü optimizasyon süreci, siteniz ve rakipleriniz güncellenmeye devam ettikçe devam etmesi gereken bir süreçtir ve devamlılığı önemlidir. SEO uzmanları, web sitelerinin güncellemeleri takip etmesi ve çağa ayak uydurabilmesi için en önemli işlevi yerine getirmektedirler.

SEO Stratejileri

SEO uzmanı, site içerikleri ve backlink konusunda detaylı bilgi ve tecrübeye sahip olmalı, mevcut olan durumu anlık olarak takip etmeli ve elde ettiği bulguları kısa ve uzun vadeli etkileriyle değerlendirmelidir. İşte SEO stratejileri, editör ve yazar kadrosunun doğru yönlendirilmesi, doğru viral ve dijital pazarlama teknikleri ile backlink aksiyonlarının doğru kontrol edilmesi esasına dayanır.

SEO uzmanlığı, düşürdüğü maliyetler ve insan gücünü doğru kullanmayı da beraberinde getirdiği uygulamaları nedeniyle geleceğin meslekleri arasında gösterilmektedir.

Kaynak Site

https://istanbulseokurumsalseouzmani.wordpress.com/2017/07/23/seo-uzmani-kimdir-ve-ne-is-yapar/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *